שמירה על הפרקט בעת ניקוי ספות

כך תמנעו פגיעה בפרקט כאשר אתם מנקים ספות

פרקט הוא לא רק חומר, ולא רק עניין טכני בעולם הריצוף, אלא פריט עיצובי של ממש, שיכול לשנות את פני הבית מן הקצה אל הקצה.

הפרקט הוא אמצעי בעל שטח פנים גדול, ולכן ההשפעה שלו על עיצוב המבנה, ועל האווירה בו, היא משמעותית. יחד עם זאת, פרקט הוא סוג של ריצוף העשוי מעץ בעל ציפוי קשיח ומגן, אך כזה שאינו מספק את אותה רמה של עמידות כמו של מרצפת שיש או בטון.

בעוד שמרצפת שיש יכולה לספוג חיכוך, שפשוף, מכות ולכלוך בהיקפים גדולים מבלי להיפגע לטווח הארוך, הרי שפרקט יכול בקלות רבה להישרט, לקבל עיוותים, להישבר וכדומה.

ניקוי ספות נחשב לגורם מרכזי בפגיעה בפרקט

מן הסתם, כאשר מותקן אצלכם פרקט בבית אתם צפויים לפתח צורת התנהגות זהירה וברורה שתבטיח שמירה על הפרקט בבית לאורך זמן מבלי לפגוע בו אפילו ברמת השריטה הקטנה. בצורת ההתנהגות הזאת, עליכם לקחת בחשבון גם את התחום של ניקוי ספות. ומה הקשר בין ניקוי ספות ובין פגיעה בפרקט? ובכן, כאשר אנחנו מנקים את הספות בבית אנחנו עלולים ליצור מגוון מצבים שיכולים בסופו של דבר להוביל לפגיעה בפרקט, מבלי שכלל חשבנו על כך, ומפה החשיבות לציין את הנושא הזה בצורה ספציפית.

פירורי אבק ומזון המובילים לשריטה של הפרקט

כך למשל, אם אתם נוהגים לנער את הספות שלכם מאבק, עליכם לקחת בחשבון שבכל ניעור כזה, אתם מעיפים חלקיקי אבק, ופירורים של מזון, לחם, עפר, חול וכדומה שישבו על הספה, וכעת נחים להם על הפרקט. דריכה על חלקיקים אלה יכולה לגרום לשריטות רבות וקטנות בפרקט, עד למצב שבו ניכרת הפגיעה בפרקט כעבור זמן קצר.

על כן, בניקוי הספות בבית מומלץ תמיד לעשות שימוש בשואב אבק עוצמתי שישאב את כל הלכלוך הישירות מן הספות אל גוף השואב, ולא יאפשר לפירורים להגיע אל הפרקט. בכל מקרה, אחרי כל ניקוי של הספות, כדאי לבצע טאטוא יסודי של הפרקט, על מנת לוודא שלא נותרו עליו פירורים כלשהם.

ייבוש רטיבות בניקוי רטוב של הספות

כמו כן, ניקוי ספות כרוך לעיתים גם בניקוי רטוב, ורטיבות היא האויב מספר אחת של הפרקט שלכם. כאשר מדברים על רטיבות בניקוי ספות, לא מדברים רק על מצבים של שפיכת כמויות מים גדולות, אלא אפילו על שימוש בתרסיס ניקוי, או בטפטוף זרזיפים עדינים של מים על הפרקט, שדי בהם כדי לגרום לנזק משמעותי לפרקט.

על כן, אם אפשר להוציא את הכריות ולבצע את הניקוי הרטוב הרחק מהפרקט, זה מה שצריך לעשות. אם לא ניתן לעשות כן, חשוב לכסות את הפרקט בסמרטוטים, ולוודא שכל טיפת מים הנוגע בו עוברת ניגוב מיידי. בכל מקרה, לאחר סיום הניקוי, יש לבצע ייבוש יסודי של הפרקט סביב הספות.