בחירת אדריכל

 
בעת בחירת בעלי מקצוע בכלל, חשוב לבצע בחירה שקולה ומבוססת, ובפרט כשמדובר בבעל מקצוע שתפקידו בכוח משמעותי כמו אדריכל בפרויקט שיפוץ/ עיצוב הבית. בעל מקצוע זה נדרש לקחת אחריות על נושא תכנון הבנייה ועיצוב חלל המבנה, ללוות את הלקוחות לאורך הפרויקט, לעמוד בקשר עם גורמים רלוונטיים הנוטלים חלק גם הם ולייצג את הלקוחות מול הרשויות המקומיות בכל הקשור לבקשת התרי בניה. להלן מספר עצות שיסייעו בהליך בחירת האדריכל לפרויקט:
בחירת אדריכל- המלצות וחיפוש מידע
כמו לגבי בעלי מקצוע אחרים, גם בהקשר של אדריכל, כדאי לנסות להשיג המלצות מכל המכיר, שמע או התנסה באופן אישי בשירותיו של בעל המקצוע ונשאר שבע רצון מהשירות. ברגע שהצלחתם לרכז רשימה מינימאלית של בעלי מקצוע פוטנציאליים, וודאו כי מדובר באדריכלים בעלי רישיון לעיסוק בתחום וכאלה הרשומים בלשכת "רשם המהנדסים והאדריכלים". לגבי אלה שלא, מומלץ לוותר על מועמדותם. לגבי אלה שכן, היכנסו לאתרי הבית שלהם והתרשמו מהפרויקטים המוצגים בהם במסגרת גלריית תמונות. במקביל, תוכלו לחפש ברשת מידע כללי לגבי פעילותם המקצועית, בין אם באתרים מקצועיים בתחום עיצוב הבית והבנייה או גם בפורומים בתחום, בהם אף תוכלו להוסיף דיון רלוונטי על מנת לנסות להשיג מידע מכאלו ששמעו או מכירים ברמה האישית את האדריכל.
בחירת אדריכל – פגישה פנים אל פנים ובחינה לעומק
לאחר שצומצמה רשימת המועמדים הפוטנציאליים, צרו קשר טלפוני איתם ותאמו פגישה מסודרת פנים אל פנים. במהלך השיחה הטלפונית תוכלו לעמוד על הכימיה הראשונית ביניכם ועד כמה האדריכל קשוב ומאופיין ביחסי אנוש טובים. בפגישה הפרונטאלית תוכלו להכיר טוב יותר את איש המקצוע, מה כולל ניסיונו המקצועי ולוודא את התקשורת ביניכם. חשוב שהתקשורת אכן תהיה חיובית מאחר ומדובר בשיתוף פעולה ממושך וחשובה הרגשת הנוחות והפתיחות ההדדית. לפגישה זו כדאי להגיע מצוידים עם כל השאלות הרלוונטיות מבחינתכם, החל ממידת זמינותו של האדריכל לפרויקט, כמה זמן הוא צפוי להימשך, כיצד האדריכל רואה את חלקו הפרויקט וכן הלאה. באמצעות שאלות אלו תוכלו אף לבחון עד כמה הוא פתוח איתכם, משתף פעולה ואינו מסתיר מידע. בנוסף בחנו היטב האם נראה כי מצליח לרדת לסוף דעתכם ולהבין לעומק את הסתכלותכם לגבי נושא העיצוב. קחו בחשבון שבעל מקצוע מנוסה ומיומן יהיה קשוב לרעיונות שתציעו ויתייחס אליהם במסגרת תכנון הבית ככל הניתן במסגרת המגבלות הקיימות, בעוד שאדריכל שאינו מתאים למשימה יתעקש על עמדתו ולא יהיה מוכן להתחשב בעמדתכם. לגבי המועמדים שנראה לכם שיכולים אכן להתאים, בקשו פרטי התקשרות של לקוחות מפרויקטים קודמים, מהם תוכלו לקבל מידע והתרשמות נוספת ומגורם שלישי- משוב לגבי עמידתו של האדריכל בלוח הזמנים שהוגדר מראש, יחסי האנוש שלו, אופן התייחסותו ללקוחות וכן הלאה.
סגירת חוזה אדריכלי
לאחר שבחרתם באדריכל המתאים ביותר, דאגו לחתום על חוזה אדריכלי מסודר, הכולל את כל הנושאים הרלוונטיים, כולל תחומי אחריות שלכם ושלו, תשלומים ושכר טרחה, לוחות זמנים, חריגה מהם וכל נושא שסוכם בעל פה וראוי שיעלה על כתב שחור על גבי לבן כך שלא יישארו נושאים פתוחים.
.

נכתב ע"י איציק אוז'לבו

Google+