בדיקת רטיבות לפני שיפוץ ועיצוב הבית

בדיקת רטיבות לפני שיפוץ ועיצוב הבית

הגשמים בארץ שחונה כשלנו הם גשמי ברכה, בייחוד אלו היורדים וממלאים את הכנרת ההולכת ומתייבשת. ימי חורף גשומים הם הזמנה לבילוי חורפי מול הטלוויזיה עם השמיכה והשוקו החם. אך הבילוי המושלם של ימות החורף הגשומים לא פעם נהרס בשל בעיות רטיבות המתגברות ונצפות בעיקר בעונה זו.
לא מעט דירות בישראל 'סובלות' מבעיות רטיבות כאלו או אחרות בין אם הסימפטומים הנצפים של עיגולי רטיבות אופייניים צבע וטיח מתקלף בתקרת החדר ובקירות ובין אם באזור הרצפה ובקיר הסמוך לה.
רוב בעיות הרטיבות מסתיימים לא פעם בתיקון פשוט וקל של שיוף האזור, ייבושו וצביעתו מחדש. אולם לא פעם קורה שבעיית הרטיבות הינה מרוכבת יותר ודורשת בדיקה מעמיקה יותר הנעשית ע"י בעל מקצוע מהתחום או ע"י מהנדס בדק בית.

מה עושים במקרה של רטיבות
לא פעם ניתן יהיה לפתור את בעיות הרטיבות בלי לשלם לבעל מקצוע או מהנדס בדק בית. לעיתים הפיתרון הינו פשוט כל כך שניתן לביצוע גם אם אינכם אנשי מקצוע. כאשר מדובר בבתים פרטיים או בדירות הסמוכות לגג אין למהר ולהחליף את היריעות הביטומניות או לזפת מחדש את הגג לעיתים כל מה שדרוש הוא פתיחה של מערכת הניקוז. במהלך השנה קורה כי מערכות הניקוז צוברות בתוכן לכלוך עלים, ניירות, חול וכו' דבר המפריע וחוסם את זרימת מי הגשמים וגורם להצטברותם על גבי הגג. ניקוי של הצינור המנקז יפתור בעיה זו בקלות יחסית. אם ניקיתם את צינור הניקוז היורד מהגג וודאו שהוא אכן פתוח לזרימת מים תוך הזרמת מים יזומה באמצעות צינור.
במקרים קשים יותר בהן מופיעות בעיות רטיבות שמקורן לא ברור מומלץ לזמן בעל מקצוע מתחום בדק בית לאיתור מקור הבעיה. בעיות רטיבות שמקורן לא קשור במערכת הניקוז של מי הגשמים קשורות לבעיות צנרת בביתכם או בבית שכנכם. סימפטומים אופייניים של בעיות רטיבות שמקורן מצנרת יהיו רטיבות בתקרה כאשר מדובר בבית דירות או בבית רב קומות, רטיבות התקרה או הרצפה של חדר האמבטיה ובעיות נזילה ממרפסות. מכיוון שבעיות רטיבות אלו דורשות תיקונים נרחבים הכוללים לא פעם הרמת הרצפה או תיקון חיפוי הקירות ואחרים מומלץ לבצע את הליך איתור הרטיבות ע"י בעל מקצוע מומחה בתחום הרטיבות ובדק בית.
עם אתם עומדים לפני שיפוץ של דירה או בית מומלץ לבצע את כל תיקוני הרטיבות לפני השיפוץ. עיצוב סלון וחדרי הבית האחרים בעזרת צבע, קרניזים וחיפוי פרקט יכול לרדת לטמיון כאשר לא מאתרים בעיות רטיבות טרם השיפוץ, שכן הרטיבות לא תאחר להופיע מייד אחרי הגשם הראשון או רטיבות בשל צנרת לקוייה תגרום להתנפחות והתרוממות חיפוי הפרקט.

נכתב ע"י איציק אוז'לבו

Google+